skating
16 آذر 1401 - 17:30

فراکسیون حمایت از حقوق معلولان مجلس پیگیر حقوق معلولان یا بی‌تفاوت؟

یکی از مسائلی که طی سال‌های گذشته مورد انتقاد بسیاری از معلولان بوده، بی‌تفاوتی برخی دستگاه‌ها به مصوبه برای جذب معلولان است اما به دلیل عدم نظارت، این مصوبه اجرا نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در دورهای مختلف مجلس شورای اسلامی اگر چه اقدام نظارتی جدی برای حمایت از حقوق معلولان نداشت اما جلسات اظهارنظرها و بیانیه‌هایی در بحث حقوق معلولان داشته، اتفاقی که در این دوره کمتر دیده شده است.

یکی از اعضای جامعه معلولان می گوید: بی‌تفاوتی و بی‌انگیزگی نسبت به حقوق معلولان به ویژه از سوی فراکسیونی که با عنوان حمایت از حقوق معلولان شکل گرفته در حالی است که جامعه معلولان ما با مشکلات متعددی آن هم در شرایط سخت اقتصادی کنونی مواجه هستند. 

یکی از مسائلی که طی سال‌های گذشته مورد انتقاد بسیاری از معلولان بوده، بی‌تفاوتی برخی دستگاه‌ها به مصوبه مجلس است. مصوبه‌ای که براساس آن 3.5 درصد از کارکنان دستگاه‌های مختلف اجرایی باید از بین معلولان جذب شوند اما به دلیل عدم نظارت، این مصوبه اجرا نمی‌شود. معلولان معتقدند مجلس باید نظارت بیشتری بر اجرای این مصوبه داشته باشد.

یکی دیگر از اعضای جامعه معلولان می گوید: دستگاه‌های اجرایی اجرای این مصوبه را منوط به برگزاری آزمون استخدامی می‌کنند حال آنکه حدود ده سال است آزمون استخدامی برگزار نشده و نیروهای مورد نیاز دستگاه‌های دولتی در این سال‌ها از کانال‌های غیررسمی جذب شده‌اند، اما نوبت به معلولان که می‌رسد جذب آنها باید از طریق آزمون صورت گیرد.

وی ادامه می‌دهد: متأسفانه اجرای این مصوبه و مصوبات دیگر مربوط به معلولان به دلیل عدم نظارت مجلس روی زمین مانده و فراکسیون حمایت از حقوق معلولان هم که بنا به رسالتی که برای خود تعریف کرده پیگیر این حقوق معلولان نیست و واکنشی نسبت به این مسائل نشان نداده و پیگیری خاصی برای حمایت از حقوق معلولان و اجرای قانون در اینباره ندارد.

بر اساس مسائلی که مطرح شد با رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس یازدهم تماس گرفتیم تا اقدامات و برنامه‌های این فراکسیون را جویا شویم اما علیرغم تلاش‌های صورت گرفته موفق نشدیم با وی درباره این موضوع گفت‌وگو کنیم. نمایندگان دیگر نیز در مورد فعالیت این فراکسیون ابراز بی‌اطلاعی کردند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 901023