skating
04 دی 1401 - 11:26

عدم استقبال از سرمایه‌گذاران خارجی دلیل بهم ریختگی بازار ارز است

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دلایل برهم ریختگی بازار ارز این است که دولت هیچ وقت از سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور استقبال نکرده است

به گزارش خبرنگار مهر، مسلم صالحی نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه ۴ دی ماه) در نشست علنی مجلس شورای اسلامی بعد از قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص سیاست‌ها و اقدامات ارزی دولت سیزدهم گفت: اینکه کمیسیون اقتصادی را مقصر بدانیم و بگوییم با بانک مرکزی همراهی کرده است توجیه درستی نیست، چرا که کمیسیون اقتصادی، کمیسیون تخصصی مجلس در حوزه اقتصاد است. انتظار داریم همانطور که ما به گزارش سایر کمیسیون‌ها احترام می‌گذاریم، نمایندگان نیز نگاه مثبت‌تری به گزارش کمیسیون اقتصادی درباره بازار ارز داشته باشند.

وی بیان کرد: یکی از دلایل برهم ریختگی بازار ارز این است که دولت هیچ وقت از سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور استقبال نکرده است. اجازه ندادیم سرمایه گذارانی که در حاشیه خلیج فارس هستند، وارد اقتصاد کشور شوند.، اینکه گفته می‌شود در بحث واردات خودرو اختصاص سقف یک میلیارد دلاری، سبب برهم ریختگی بازار ارز شده غیرمعقول به نظر می‌رسد. ما می‌توانستیم از پتانسیل سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور استفاده کنیم و ارز را آنها وارد کشور کنند.

صالحی تصریح کرد: بسیاری از سرمایه گذاران می‌خواهند ارز را وارد کشور کنند، اما به دلایل و بهانه‌هایی همچون اینکه پول‌شویی است و هزار بهانه دیگر، مانع این کار می‌شویم. اگر کشور در شرایط تحریم قرار دارد، چرا از این ظرفیت استفاده نمی‌شود؟

وی تاکید کرد: نرخ دستوری ارز نیز می‌تواند تا حدودی در کنترل قیمت ارز در بازار تأثیرگذار باشد، اما در مورد حواله‌های ارزی پیشنهاد می‌شود که حساب‌های ارزی را باز کرده و حواله‌های ارزی را به موقع صادر کنیم و سود آن را تضمین می‌دهیم و پول مردم را تبدیل به نرخ واقعی ارز کرده و در اختیار آنها قرار دهیم.

نماینده مردم اقلید در مجلس با بیان اینکه بانک مرکزی نقاط ضعفی دارد، اظهار کرد: اینکه همه مشکلات را به ضعف سیستم بانک مرکزی ارجاع دهیم، راه به جایی نخواهد برد وکم لطفی است، البته هماهنگی دولت با بانک مرکزی در این حوزه بسیار مهم است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 932133